Wydział Archeologii

O wydziale

Wydział Archeologii należy do jednych z najstarszych jednostek Uniwersytetu. Jego początki sięgają roku 1919, kiedy w powoływanej właśnie do życia Wszechnicy Piastowskiej prof. Józef Kostrzewski – współzałożyciel Alma Mater Posaniensis – zainicjował działanie Seminarium Prehistorycznego. Od momentu utworzenia nasza jednostka kilkakrotnie zmieniała nazwę, będąc w swych dziejach Instytutem Prehistorycznym, Katedrą Archeologii, Instytutem Prahistorii, Instytutem Archeologii by od 1 października 2019 stać się niezależnym, pierwszym w Polsce Wydziałem Archeologii. Zmiany nazewnictwa nie wpływały jednak na ciągłość myśli badawczej – poznańska archeologia akademicka cały czas wyróżniała się wysokim poziomem swej kadry naukowej i szerokim wachlarzem zainteresowań, tak praktycznych – terenowych, jak również teoretycznych. Prace archeologiczne rozwijane na Uniwersytecie w Poznaniu zawsze cechowały nowatorstwo i interdyscyplinarność. Nasza jednostka tym samym była i jest kuźnią nowoczesnych kadr dla licznych instytucji archeologicznych w Polsce i na świecie. Wśród naszych absolwentów znajdują się liczni profesorowie o znaczącym autorytecie naukowym, członkowie wielu krajowych i zagranicznych towarzystw i organizacji naukowych oraz przedstawiciele kierownictwa licznych polskich placówek archeologicznych.

Na Wydziale prowadzone są studia I i II stopnia na kierunku archeologia. Specjalności prowadzone w ramach kierunku to Archeologia Pradziejowa i Średniowieczna oraz Archeologia Orientalna i Antyczna. Obie specjalności oferują studentom bogatą pulę zajęć tak na I jak i II stopniu studiów, w tym także możliwość praktycznego poznania zawodu archeologa i przeżycia przygody życia – dzięki udziałowi w badaniach terenowych prowadzonych tak przez pracowników Wydziału – w Polsce, Grecji, na Ukrainie i w Turcji, jak również w innych ekspedycjach – tak krajowych, jak i zagranicznych, współpracujących z naszym Wydziałem.

Na Wydziale funkcjonuje Rada Naukowa Dyscypliny Archeologia z uprawnieniami m.in. do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie archeologia. Wydział Archeologii, wraz z pięcioma innymi wydziałami, wchodzi w skład szkoły dziedzinowej – Szkoły Nauk Humanistycznych.

Wydział Archeologii rozpostarł swe skrzydła na pierwszym piętrze budynku Collegium Historicum, mieszczącym się na campusie Morasko, przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7. Posiadamy tutaj nowoczesną infrastrukturę sal dydaktycznych i pracowni naukowych. W przestrzeni budynku znajdują się wydziałowe laboratoria i magazyny z ogromną kolekcją materiałów pochodzących z naszych badań wykopaliskowych. W Collegium Historicum znajduje się również nowoczesna, dobrze wyposażona biblioteka naukowa z działem archeologicznym, której księgozbiór jest jednym z największych tego typu w Polsce. Biuro Obsługi Wydziału mieści się w pokoju 2:50.

Więcej informacji na stronie Wydziału Archeologii: archeo.amu.edu.pl

50
WYKŁADOWCÓW
487
STUDENTÓW
25
DOKTORANTÓW