Wydział Antroplogii i Kulturoznawstwa

O wydziale

Wydział powstawał w burzliwych czasach. Zmiany w szkolnictwie wyższym, które dokonały się w ostatnich latach zaowocowały, między innymi, zmienioną listą dyscyplin naukowych. Odczuli to szczególnie ówcześni etnolodzy (antropolodzy) oraz kulturoznawcy, ale także, mniej liczni w UAM, religioznawcy. Reprezentanci tych nurtów humanistyki zostali wchłonięci przez nową dyscyplinę o nazwie „nauki o kulturze i religii”. Tak oto nowa ustawa połączyła w jeden wydział dwa instytuty oraz dwie katedry, które miały być odtąd połączone wspólną dyscypliną. W skład tego wydziału weszły, niejako automatycznie, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej z dawnego Wydziału Historycznego (obecnie Instytut Antropologii i Etnologii), Instytut Kulturoznawstwa wchodzący wówczas w skład kończącego swoją działalność Wydziału Nauk Społecznych, Katedra Religioznawstwa i Badań Porównawczych (także WNS). Dopełnieniem nowej struktury wydziału stała się Katedra Teatru i Sztuki Mediów (funkcjonująca wcześniej na Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej), którego pracownicy „przypisali się” do nowo powstałych „nauk o kulturze i religii”.

W ten sposób narodził się wydział opierający się na trzech jednostkach: Instytucie Antropologii i Etnologii (IAiE), Instytucie Kulturoznawstwa (IK), w skład którego weszli religioznawcy, oraz Katedry Teatru i Sztuki Mediów (KTiSM). Jest on zlokalizowany w trzech miejscach, czyli na kampusie „Ogrody” (IK), w Collegium Historicum na kampusie Morasko (IAiE) oraz w Collegium Maius (KTiSM). Fakt ten stanowi swoiste wyzwanie dla pracowników i studentów oraz – szczególnie – dla administracji wydziału i władz dziekańskich. Wprawdzie Biuro Obsługi Wydziału mieści się zasadniczo na kampusie Ogrody, jesteśmy zawsze „pomiędzy” trzema lokalizacjami, które jednocześnie symbolizują trzy źródła, z których powstał nowy wydział.

Etnologia istnieje na naszym uniwersytecie od początku jego istnienia. Początkowo jako Katedra Etnologii i Folkloru, po II wojnie światowej jako Katedra Etnologii i Etnografii, od 1982 roku jako Instytut Etnologii, a od 1992 jako Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej. Studia w tym stuletnim okresie ukończyło ponad 1600 studentów.

Instytut Kulturoznawstwa jest miejscem badań i kształcenia studentów od 1976 roku. Jest jednym z trzech najstarszych ośrodków kulturoznawczych w Polsce. Kulturoznawstwo zostało wpisane na listę dyscyplin naukowych w 2005 roku i od dawno przestało być uważane za dyscyplinę młodą.

Katedra Teatru i Sztuki Mediów kontynuuje tradycję badań teatrologicznych na poznańskiej polonistyce sięgającą lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Badania te w prostej linii nawiązuję do osiągnięć Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk powstałej w 2006 roku na Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Dwa kierunki studiów prowadzone przez Katedrę (Wiedza o teatrze oraz Media Interaktywne) uzyskały w 2020 roku wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa działają też trzy centra badawcze: Regionalne Obserwatorium Kultury prowadzące badania poświęcone instytucjom kultury i ich relacji z publicznością, interdyscyplinarna jednostka „Humanities/Art/Technology”, zainteresowana przekraczaniem tradycyjnego podziału na poszukiwania artystyczne oraz badania naukowe, oraz Centrum Badań nad Kulturą Muzyczną śledzące historyczne przemiany i społeczne konteksty muzyki.

50
WYKŁADOWCÓW
987
STUDENTÓW
25
DOKTORANTÓW